Cestování

21. březen 2018

Chorvatská Pula v listopadu

BY:

Z podzimního listopadového výletu do Chorvatské Puly se v naší rodině již stala tradice. Manželce s dětmi se tam líbí a já mám spoustu námětů k fotografování. Ač se to nezdá, ale i v tomto ročním období má Pula co nabídnout.

Největší výhoda tohoto ročního období je, že se nemusíte prodírat davy turistů a ubytování seženete za zlomek ceny oproti sezóně. Když vyloučíme možnost koupání v moři (i když sem tam se pár otužilců najde, kteří se jdou vykoupat), tak můžeme navštívit velké množství památek, kterými je Pula proslavená. Jednou z největších dominant Puly je její Římský Amfiteátr (zmenšená kopie toho v Římě) kde se každoročně pořádá velké množství kulturních akcí a druhým je Sergiův Vítězný oblouk - Zlatá brána v centu Puly.

Výlet Pula Výlet Pula Výlet Pula

Další významnou atrakcí v Pule je Akvárium, které je umístěné v bývalé vojenské pevnosti, doporučuji navštívit. Ostatně moje děti se těší do Puly nejvíc na návštěvu Akvária, které se navíc stará o záchranu nemocných, nebo poraněných mořských želv. V jeho mořských akváriích naleznete nepřeberné množství živočichů, jak ze Středozemního moře (kterému je expozice převážně určena) tak z moří celého světa. Z očí do očí můžete pozorovat malé žraloky a rejnoky. Mě nejvíc uchvátila expozice medúz, v potemnělém sále najdete nasvícená akvária s modrým pozadím, na kterém se medúzy krásně vyjímají, je to prostě pastva pro oči a mysl. Samozřejmě v celém objektu je povoleno fotografování, ale upozorňuji, že bez blesku!!!

Výlet Pula Výlet Pula Výlet Pula
Výlet Pula Výlet Pula Výlet Pula
Výlet Pula Výlet Pula Výlet Pula
Výlet Pula Výlet Pula Výlet Pula
Výlet Pula Výlet Pula Výlet Pula
Výlet Pula Výlet Pula Výlet Pula
Výlet Pula

Pro milovníky nedávné historie Pula a okolí nabízí velké množství vojenských pevností a neměli byste minout vojenský námořní hřbitov - K.u.K.Marinefriedhof, kde jsou pochování i naši námořníci. Samozřejmě pokud se chcete jen tak toulat po Pule, budete narážet na spoustu dalších zajímavých míst, jako například vybydlené hotely z komunistické éry. Mě uchvátila stará plovárna vedle kempu Stoja, je to příklad moderní architektury čtyřicátých let (více ZDE), která bohužel chátrá, a jen doufám, že ji časem obnoví, protože je to zkrátka nádhera, něco jako naše bývalé Barrandovské terasy.

Výlet Pula Výlet Pula Výlet Pula
Výlet Pula Výlet Pula Výlet Pula
Výlet Pula Výlet Pula Výlet Pula
Výlet Pula Výlet Pula Výlet Pula
Výlet Pula Výlet Pula Výlet Pula
Výlet Pula

Výlet PulaVždy se nám poštěstilo chytit alespoň nějaký ten sluneční den, kdy teplota v listopadu vystoupá i nad 15 stupňů a sem tam se vám poštěstí spatřit ve volné přírodě zajímavého tvora ;-). V okolí Puly můžete, při velké dávce štěstí, spatřit i tuleně středomořského, mě se to bohužel zatím nepodařilo.
Výlet PulaDalší výhodou tohoto pozdního podzimního výletu je, že už jsou zralé místní mandarinky a takhle dobré mandarinky jsem snad v životě neměl. Zralé jsou nejenom mandarinky, ale i kiwi a kakikurmy, které pěstují ve spoustě zahrad po celé Pule.

Nedobrovolně jsem vyzkoušel i kvalitu místní nemocnice Mornarička bolnica a byl jsem velmi spokojen. Milý personál a vybavení na slušné úrovni. Měl jsem ledvinovou koliku, takže jsem vyzkoušel i místní sanitku a za mě palec na horu. Jen upozorňuji, že je moc nezajímá komerční cestovní pojištění, ale budou po vás chtít kartičku vaší zdravotní pojišťovny a na místě pak zaplatíte drobnou částku za použité léky a materiál, v mém případě cca 20EUR, které je možné platit v Kunách, Eurech, nebo kartou. A nejvíc musím poděkovat naší paní domácí s dcerou, které nám v této prekérní situaci nezištně a velmi ochotně pomohly.

Shrnutí na závěr, cestování totálně mimo turistickou sezónu jsme si oblíbily a můžu vřele doporučit a samozřejmě si s sebou nezapomeňte vzít fotoaparát a uvidíte, že se rozhodně nebudete nudit.

A příště se s vámi podělím o dojmy z květnového výletu na Istrijský poloostrov Kamenjak.