Cestování

19. červen 2018

Perla Istrije - Kamenjak

BY:

Je prima zajet si fotografovat na tajemná místa po celém světě, ale pokud máte rodinu s malými dětmi a napnutý rozpočet, tak to může být problém jak finanční, tak i časový.

Tip na výlet s rodinou a fotoaparátem

Pokud Vás baví fotografování, ale jste svázáni povinnostmi k rodině, tak nezbývá nic jiného, než to skloubit vše dohromady.
Já to poslední dobou řeším kompromisem tak, aby všichni byli relativně spokojeni. Vybírám místa pro dovolenou, která jsou něčím zajímavá a zaujmou i moje děti. Jedním z takovýchto míst je poloostrov Kamenjak na samém cípu Chorvatské Istrie.
Pokud pojedete v dubnu, tak se vám naskytne pohled na rozkvetlou oázu uprostřed divoké zeleně, ale je tam ještě relativně chladno a koupání je vysloveně jen pro otužilce a navíc tam skoro pořád hodně fouká. Já volím kompromis mezi teplem a odkvétající přírodou, takže jezdíme třetí týden v květnu, kdy už se teploty pohybují okolo příjemných 25-28 stupňů a není tam ještě spousta lidí.

Kamenjak Kamenjak Kamenjak

Kamenjak je přírodní rezervace, kam je zpoplatněný vjezd autem, ale vstup pěšky a na kole je zdarma. Pokud máte už větší ratolesti, tak se dá projít v pohodě pěšky bez použití auta a stačí vám k tomu týden při denní porci cca 10km.
Každý den budete mít co nového objevovat, je tam naučná stezka s pravěkými zvířaty, která je zakončená zkamenělými otisky dinosaurů. V přírodě se můžete potkat se zajímavými zvířaty a rostlinami. Jedny z nejzajímavějších je velké množství různých druhů orchidejí (na ty je však nejlepší dubnový termín), potkat můžete různé plazy od malých ještěrek, přes poměrně veliké ještěrky, až po různé hady. Nám se poštěstilo spatřit Blavora (přerostlý slepýš), ale bohužel jen přejetého na cestě. Dále je zde nepřeberné množství motýlů a brouků a pokud budete mít neskutečné štěstí, můžete spatřit i Tuleně středomořského - Sredozemna medvjedica (lat. Monachus monachus), ale pozor je přísně chráněný a i pouhý náznak vyrušování může být pokutován vysokou pokutou. Chorvatští podnikatelé v lodní přepravě si s tím však nelámou hlavu a vozí hordy turistů ve výletních lodích na místa možného výskytu těchto tuleňů a dovolí se tam lidem koupat :-(.
Istrije byla kdysi součástí Rakouska-Uherska, proto zde můžete nalézt stopy po tomto období, jako jsou zbytky vojenského opevnění. My jsme si nakonec nejvíc oblíbili Safaribar, který je až skoro na samém cípu ostrova a nabízí relativně za slušné ceny dobré jídlo a pití, navíc tam mají spoustu přírodních atrakcí pro děti, které se tam vždy moc těší.
Takže pokud vaše rodinka nebude prudit, že je zdržujete fotografováním ;-), tak se můžete s foťákem vyřádit dle své libosti a najdete si tam od každého žánru něco.

Naučná stezka Prehistorie Naučná stezka Prehistorie Naučná stezka Prehistorie
Naučná stezka Prehistorie Naučná stezka Prehistorie Naučná stezka Prehistorie
Flora a fauna Flora a fauna Flora a fauna
Flora a fauna Flora a fauna Flora a fauna
Flora a fauna Flora a fauna Flora a fauna
Flora a fauna Flora a fauna Flora a fauna
Flora a fauna Flora a fauna Flora a fauna
Flora a fauna Flora a fauna Flora a fauna
Flora a fauna Safaribarar Safaribar
Safaribar Safaribar Chudáci tuleni
Chudáci tuleni Chudáci tuleni Chudáci tuleni
Pozůstatky K.u.K. Istrijské krávy - Boškarin Farma Kamenjak

Ubytování můžete zvolit různé, od apartmánů v nedaleké Premantuře, až po dobře vybavený kemp Stupice. My volíme mobilhoumy Stupice a jsme s ubytováním spokojeni. Trochu je problém se stravováním, protože restaurace a většina obchodů otvírá až koncem května, ale kdo hledá najde. Prima restaurace je u vjezdu do kempu Stupice (je u ní hned bankomat) a není až tak drahá a pak je tu Safaribar, který je supr. Kdo má rád zmrzlinu, tak doporučujeme cukrárnu na náměstí kousek pod kostelem Eis Caffe Venezia - výborná zmrzlina a skvělá obsluha, pokud narazíte na starého pána, předvede Vám divadlo s nandaváním zmrzliny, děti z něj byly naprosto vedle a jinam na zmrzlinu nechtěly ;-).
Moře má koncem května okolo 22 stupňů, takže koupání je příjemně osvěžující a když si k tomu najdete zapadlou pláž, kde jste většinou úplně sami, tak je to naprostá paráda.

Mobilhoumy Stupic Kamenjak pláž Maják Porer

Více o Kamenjaku naleznete na www.kamenjak.hr

Během letošního pobytu na Kamenjaku jsem testoval svůj nový objektiv ve sbírce Nikon 105/2.8 VR micro (Japonská verze) a za mne musím říci, že jsem velice spokojený. Dle mého názoru má sice trochu větší Chromatickou aberaci, ale nic s čím by si neporadil program na úpravu fotek. Fotky k tomuto článku jsou směsicí fotografií z různých fotoaparátů a objektivů - DMC-FS62 Panasonic, Nikon D7100 se Sigmou 18-35/1.8 Art a Nikon 70-200/4 VR, Nikon D750 s Nikon 105/2.8 VR micro, Nikon 24/1.8.

Co dodat závěrem? Kamenjak se stal jednou z dalších našich oblíbených destinací kam se rádi vracíme.

Chystáme se k Baltu, tak o tom snad příště.

Související položky (podle značky)